Polskie Stowarzyszenie Sceptyków Naukowych funkcjonuje w oparciu o oddolne inicjatywy – staramy się promować jak najwięcej takich projektów wspomagających zrozumienie nauki w Polsce. W tym celu zdecydowaliśmy się stworzyć zbiór takich wartościowych projektów, zarówno organizowanych przez stowarzyszenie i jego sympatyków, jak i przez inne organizacje. Zachęcamy do zapoznania się z projektami i wspierania tych z nich, które uznacie za interesujące.
1. Zostań redaktorem Sceptycznie.pl – na tej stornie pragniemy zgromadzić jak największą ilość informacji z zakresu sceptycyzmu naukowego oraz popularyzacji nauki. W tym celu szukamy osób chcących dorzucić swój kamyczek i zostać redaktorem serwisu, w zakresie, w którym są ekspertami. Artykuły przygotowane przez redaktorów będą weryfikowane pod względem trafności naukowej, ale sami redaktorzy będą mieli dużą swobodę w zakresie poruszanych tematów. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres info@sceptycznie.pl
2. Poradniki dla Mediów: Zrozumieć naukę oraz Manipulacje pseudonauki – zdajemy sobie sprawę z tego, że media to przede wszystkim biznes i dziennikarze muszą dbać o odpowiednią widownię. To sprawia, że zawsze będą przekłamania i uproszczenia zniekształcające naukowe fakty w określonych obszarach. Darmowe poradniki, które przygotowujemy (i do współtworzenia których zachęcamy) mają jednak szansę przynajmniej ograniczyć skalę tych przekłamań, poprzez uświadomienie dziennikarzom zarówno istoty metodologii naukowej, jak i konsekwencji promowania pseudonauki.
3. Sceptyczna wikipedia – polska, sceptyczna wiki zbierająca dane n.t. różnego rodzaju pseudonauk wraz z argumentami obalającymi. Zapraszamy do współtworzenia.
4. Raporty „Prawdziwe problemy z…” – krótkie internetowe publikacje zbierające omówienie faktycznych, oraz fałszywych problemów z różnymi dziedzinami, np. medycyną czy GMO. Jesteśmy świadomi, że wobec każdej z tych kwestii można wskazać na realne i prawdziwe problemy, które są jednak przykrywane przez ogromną ilość problemów fikcyjnych i wyssanych z palca, które odwracają uwagę od tego, co faktycznie ważne i możliwe do zmiany. Np. zamiast mówić o potrzebie swobodnego dostępu do surowych danych z prób medycznych – realnym problemie o dużych konsekwencjach – promowane są kłamstwa n.t. szkodliwości szczepionek.
Raporty „Prawdziwe problemy z…” mają skupić uwagę na tych faktycznych problemach, tym samym przyczyniając się do podjęcia debaty społecznej nad tymi kwestiami. Są to zbyt poważne sprawy, by pozwolić na odwracanie na nich uwagi przez teorie spiskowe i luddystyczne obawy.
5. Przeciwdziałanie uruchomieniu kierunku „homeopatia” na Śląskim Uniwersytecie Medycznym – powstrzymajmy ten absurd, nim będzie za późno!
Wspieramy również:
6. All Trials – kampania na rzecz udostępnienia surowych danych badawczych z prób leków. Dzięki temu można lepiej ocenić skuteczność leków, ich ewentualne efekty uboczne, oraz uniknąć ewentualnych statystycznych manipulacji wynikami. Dołącz i dodaj swój podpis!
7. Petycje na rzecz publicznego dostępu do wyników badań (link dotyczy EU, tutaj link do USA)- badania finansowane z publicznych grantów – a więc z pieniędzy podatników – są następnie publikowane w pismach naukowych, których koszt zakupu jest duży nawet dla uczelni i firm, a zupełnie zaporowy dla osób prywatnych. Petycje na rzecz publicznego dostępu do wyników badań maja na celu ustawowe zmuszenie wydawców pism naukowych do darmowego – choć z pewnym opóźnieniem czasowym – udostępniania szerokiej publiczności wyników badań finansowanych z publicznych środków. Dołącz i dodaj swój podpis1
Masz własny projekt powiązany z promocją nauki i sceptycyzmu naukowego i chciałbyś skorzystać z patronatu PSSN? Daj znać.