Dzikie zwierzęta nie chorują na raka.

Argument: „Dzikie zwierzęta nie chorują na raka, rak to efekt toksyn cywilizacyjnych/złej diety/itp.”


Fakty: Niestety, dzikie zwierzęta chorują na raka równie często jak ludzie. W przypadku niektórych gatunków zwierząt istnieją wręcz odmiany raka, które stawiają dany gatunek pod groźbą wyginięcia. Tak jest np. w przypadku diabła tasmańskiego, zagrożonego tzw. rak pyska diabła (DFTD). Nowotwór ten jest szczególnie groźny, gdyż jest zakaźny. Diabły tasmańskie, będące dość bojowymi zwierzakami, potrafią się zarażać przez pogryzienie oraz agresywne zachowania związane z kopulacją. Groźne są także nowotwory związane z zakażeniem wirusowym, mocno dotykające m.in. delfinów i lwów morskich.

Choć teza, że dzikie zwierzęta nie chorują na raka jest niewątpliwie atrakcyjna – obiecuje bowiem szanse na wyleczenie raka u ludzi jedynie przez zmianę naszych zachowań – w świetle faktów nie jest niestety prawdziwa.


Powrót do głównej listy argumentów.

 • Proponuję podawanie źródeł rozwikłanych zagadek i obalonych mitów 😉

  • admin

   Tam gdzie to łatwo zrobić, będziemy się to starali zrobić, niestety często jeśli mielibyśmy podawać źródła, to trzeba by ich podawać całą rzeszę, jednocześnie rozbudowując artykuł. A tu celem jest ich krótkość i łatwość lektury.

   • Bartek

    Jeśli celem ma być NAUKOWE argumentowanie i obalanie mitów, to chyba bez podawania źródeł ma to mały, jeśli w ogóle, sens…

    • admin

     Bartku, tu chodzi bardziej o szybką wklejkę, natomiast zachęcam też do przygotowywania pełniejszych wersji artykułów, do których taka wklejka może linkować – i które z przyjemnością dołożymy do serwisu.

     • Krzychu

      Można dodać podstronę ze źródłami. Bartek ma dużo racji w tym co pisze:)

     • admin

      Ok, dobry pomysł – oddzielna strona z przypisanymi źródłami do poszczególnych debunkingów i link do niej w każdym debunkingu.